Simmeringi – co trzeba wiedzieć

Obracające się elementy maszyn muszą być dobrze zabezpieczone, aby smary a także oleje nie wyciekały. Należy także dbać o to, by nie przedostawały się do nich żadne zanieczyszczenia. Za ochronę maszyn i urządzeń w miejscach, w których przekazywany jest ruch obrotowy, odpowiadają simmeringi. Różnią się budową, typem oraz materiałem, z którego są wykonane, lecz jedno pozostaje niezmienne – ich szczególna, ochronna funkcja, która pozwala nam używać maszyn przez dłuższy czas.

Jak działa simmering?

Simmering jest montowany pomiędzy poruszające się części konstrukcyjne różnego typu maszyn. Metalowy pierścień opiera się o inne elementy, a guma uszczelniająca dzięki sprężynie dociskana jest do powierzchni wału. W czasie, kiedy wał zaczyna się obracać, elastyczna warga zapewnia odpowiednią szczelność, dzięki czemu olej pokrywający wał nie wydostaje się na zewnątrz. Wargi zatrzymują także olej wtedy, kiedy wał się nie obraca.

Warto pamiętać jednak o zachowaniu odpowiedniej grubości warstwy smarnej. Ta grubość wynika z równowagi sił działających na simmering – siły hydrodynamicznej a także sił promieniowych. Warto zwrócić uwagę na wartość sił promieniowych, bo ich wysoka wartość prowadzi do zmniejszenia żywotności uszczelnienia. W razie zbyt niskiej wartości siły, zaburzona może być szczelność.

Dlaczego uszczelniania techniczne są ważne?

W każdej branży przemysłowej panują specyficzne warunki. Czasem są one trudne, w innych segmentach przemysłowych nieco lżejsze. By mieć pewność, że elementy pracujące w tych maszynach i urządzeniach wytrzymają odpowiednio długo zanim dojdzie do ich zużycia, trzeba te części dobierać, tak aby warunki pracy i otoczenia nie wpływały negatywnie na ich parametry.

Z negatywnych warunków, które mają negatywny wpływ na elementy pracujące w maszynach, wyróżnia się między innymi następujące parametry:

  • wysoka wilgotność powietrza,
  • zapylone i zanieczyszczone środowisko,
  • ekstremalne temperatury,
  • substancje chemiczne.

Z tego względu w pewnych okolicznościach poszczególne elementy – np. łożyska – wymagają dodatkowych rozwiązań, których celem jest gwarancja optymalnej ochrony. W łożyskach przeważnie stosuje się odpowiednie uszczelnienia techniczne. Dzięki temu zanieczyszczenia nie przenikają do jego wnętrza. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że zabrudzony środek smarny trafi swoje właściwości. Dodatkowo różne ciała obce mogą uszkodzić elementy pracujące w łożysku. Tym samym komponent o wiele szybciej się zużyje bądź ulegnie awarii i będzie wymagać wymiany na nowe rozwiązanie. Uszczelnienia techniczne w przypadku łożysk tocznych mają jeszcze jedno, bardzo ważne zadanie. Zapewniają, że środek smarny nie wycieka w trakcie pracy.

Jednak wybór uszczelnień to nie łatwe zadanie, gdyż potrzeba tu zarówno wiedzy technicznej, jak i doświadczenia. Szukając uszczelnień do swoich produktów, warto postawić na doświadczenie specjalistów, którzy pomogą znaleźć uszczelki dostosowane pod potrzeby konkretnej maszyny lub urządzenia.

Author: deweloper-orida.pl

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *