Słupki ogrodzeniowe – kręgosłup płotu

O naszej prostej postawie świadczy kręgosłup, a o to, aby nasz płot trzymał się prosto dbają słupki ogrodzeniowe. Gdyby nie słupki ogrodzeniowe, budowany przez nas płot zapewne nie trzymałby pionu.

Słupki ogrodzeniowe podtrzymują konstrukcje płotu, a także decydują o jego właściwościach użytkowych. Nie można także pominąć faktu, że słupki ogrodzeniowe wpływają na to, jak płot prezentuje się pod względem wizualnym. Jednym słowem słupki ogrodzeniowe, to bardzo ważna część ogrodzenia, które otacza naszą działkę. 

Prawidłowe postawione słupki ogrodzeniowe

Ciężkość ogrodzenia opiera się na słupkach, a od ich prawidłowego osadzenia zależy trwałość naszego ogrodzenia. Nie bez znaczenia jest ich zamontowanie na odpowiedniej głębokości, a także wypoziomowanie i zabezpieczenie.  Przed przystąpieniem do montażu słupków ogrodzeniowych trzeba prawidłowo zaplanować ich lokalizację. Należy przygotować odpowiednie otwory w glebie, wypoziomować słupki ogrodzeniowe i w niektórych przypadkach zrobić korektę położenia, i na koniec zalać betonem. 

Ważne poziomowanie i przymocowanie

Praktyka stawiania słupków ogrodzeniowych nie jest jednak taka oczywista. Na wiele czynników trzeba zwrócić uwagę, by nasz płot, kolokwialnie mówiąc, się nie przewrócił. Bardzo ważne jest właściwe osadzenie słupków ogrodzeniowych, aby konstrukcja była stabilna. Słupki ogrodzeniowe muszą być dobrze wypoziomowane. Nie bez znaczenia jest także ich trwałe przymocowanie do podłoża, by płot był stabilny, nie przewrócił się pod własnym ciężarem, wpływem wiatru lub działania innych czynników. Instalację słupków ogrodzeniowych można wykonać na kilka sposobów. Ten najprostszy sposób, to zwyczajowe wkopanie bezpośrednio w ziemię po linii graniczącej naszej posesji. Najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest to, aby podłoże było stabilne. Słupki ogrodzeniowe po wbiciu w ziemię można wzmocnić stosując suchą zaprawę murarską. To rozwiązanie jest raczej nie zalecane. Gdy stawiamy płot na wiele lat warto się troszkę wykosztować i zastosować metodę wmurowania słupków ogrodzeniowych bezpośrednio w betonowy fundament lub trwałe zamocowanie ich do podmurówki za pomocą metalowych kotew. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania nie trzeba się martwic o konstrukcję płotu. Będzie ona mocna i odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych a panele ogrodzeniowe będą ustawione bardzo stabilnie.

 

Author: deweloper-orida.pl

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *