Jak pozwolić sobie na zakup mieszkania w dobie rosnących stóp procentowych?

Wysokie stopy procentowe zniechęcają do zaciągania kredytów i inwestowania w nieruchomości. Z drugiej jednak strony, w okresie galopującej inflacji i spowolnienia gospodarczego mieszkania oraz domy, które można wynająć, stanowić mogą najlepsze finansowe zabezpieczenie na przyszłość. Nie należy więc odrzucać tej opcji, trzeba tylko dobrze ją przemyśleć.

Weźmy pod uwagę to, że choć przy wysokich stopach procentowych mniej ludzi zaciąga kredyty i kupuje nowe mieszkania, to przecież ludzie ci wciąż muszą gdzieś mieszkać. Dlatego zapotrzebowanie na nieruchomości do wynajęcia nie maleje, wręcz przeciwnie, a co za tym idzie – obowiązujące na rynku stawki są bardzo atrakcyjne dla wynajmujących. Jeżeli dysponować będziemy nowym apartamentem o wysokim standardzie, z pewnością znajdziemy lokatorów gotowych zapłacić tyle, abyśmy mieli z czego pokryć ratę kredytu.

Nie spieszmy się jednak i najpierw wszystko przeanalizujmy – mówi przedstawiciel firmy Graz Deweloper ze Szczecina. – Przyjrzyjmy się harmonogramowi spłat i przeliczmy, o ile wzrosną raty w przypadku dalszych podwyżek stóp procentowych. Poświęćmy też wystarczająco dużo czasu na to, aby wybrać nieruchomość, która będzie atrakcyjna dla wynajmujących.

Standard i lokalizacja – kluczowe kryteria przy wyborze mieszkania

Na co zwracają uwagę osoby szukające mieszkania do wynajęcia? Na pewno na jego standard, dlatego ogromną przewagę mają tu lokale nowe, kupowane bezpośrednio od dewelopera. Wznoszone dziś budynki spełniać muszą znacznie więcej wymagań niż te, które powstały przed kilkoma dekadami. Zarówno jeśli chodzi o wnętrza mieszkań, jak i ich części wspólne (ciche i szybkie windy, nowoczesne domofony, odpowiednie oświetlenie). Przykładem takich mieszkań z rynku pierwotnego w Szczecinie są te znajdujące się na Osiedlu Dąbrówki.

Druga istotna kwestia to lokalizacja, mająca ogromny wpływ na codzienne życie. Bliskość sklepów, aptek i przychodni, dostępność przystanków, dużo zieleni – jeśli wybierzemy mieszkanie znajdujące się w okolicy spełniającej te kryteria, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem lokatorów gotowych dobrze zapłacić. Najlepszą opcją mogą być osiedla zlokalizowane na obrzeżach miasta. Tak, aby z jednej strony zachować łatwy dostęp do miejskiej infrastruktury, z drugiej zaś – żeby móc trzymać się na dystans od korków i hałasu.

Author: deweloper-orida.pl

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *