Trawokulki a właściwe żywienie koni

Każdy hodowca powinien umieć zadbać o dobrą kondycję oraz zdrowie swych zwierząt. Układając dietę dla konia trzeba koniecznie wziąć pod uwagę zawartość poszczególnych składników odżywczych. Ważne jest, aby w menu tych zwierząt uwzględnić odpowiednią ilość białka, włókna oraz tłuszczów. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych składników może wpłynąć niekorzystnie na ich zdrowie. Dobrym pomysłem jest podawanie koniom trawokulek. Czym charakteryzuje się ten preparat?

Wartościowe ożywienie a zdrowie koni

Prawidłowe odżywianie odgrywa istotną rolę w żywieniu wszystkich zwierząt hodowlanych. Zbyt wysoka zawartość białka w diecie może poważnie zagrozić zwierzęciu. Tachykardia, niewydolność nerek oraz wątroby, to częste choroby będące skutkiem nadmiernej podaży białka. Z kolei jego niedobór może być przyczyną słabego przyrostu masy mięśniowej u koni, natomiast u klaczy może prowadzić do poronień. Nadwyżki energetyczne mogą prowadzić do nadmiernego otłuszczenia oraz nadpobudliwości tych zwierząt. Natomiast prawidłowe odżywanie sprawia, że osobniki mają dobrą kondycję oraz cieszą się nienagannym zdrowiem przez długie lata swego życia.

Trawokulki – cenny pokarm dla koni

Preparat ten jest dostępny na rynku w postaci suszonych granulek, bardzo często o średnicy ośmiu milimetrów. Doskonale sprawdza się jako pasza niskoenergetyczna dla wszystkich ras koni. Ze względu na dużą zawartością włókna stanowi on cenną karmę dla małych osobników na przykład kucyków. Może on być także spożywany przez owce, kozy, króliki oraz alpaki.

Granulat ten jest często wzbogacany o cenne dla tych zwierząt witaminy i minerały. Powstaje on z wysokiej jakości, naturalnych traw zbieranych najczęściej z pierwszych pokosów. To sprawia, że posiada wyjątkowy aromat oraz smak.

Trawokulki są cennym źródłem błonnika. Ich dużą zaletą jest to, że nie zawierają cukru, co wpływa bardzo korzystnie na zdrowie koni. Można je z powodzeniem łączyć z paszą treściwą oraz podawać jako częściowy zamiennik siana.

Ta wysoko włóknista oraz bardzo dobrze przyswajalna karma wpływa bardzo korzystnie na układ pokarmowy tych zwierząt. Suszone za pomocą ciepłego powietrza granulki traw zachowują cenne wartości odżywcze oraz nie są narażone na rozwój pleśni i grzybów, Są one sprawdzonym pokarmem dla wszystkich nadpobudliwych oraz niespokojnych osobników.

Preparat ten nie zawiera sztucznych konserwantów, słomy, spoiw i wypełniaczy, więc wpływa korzystnie na zdrowie zwierząt. Konie z problemami oddechowymi powinny spożywać tę karmę w mokrej postaci. Jej podawanie powoduje spowolnienie pobierania pasz, więc jest idealnym pokarmem dla koni o wrażliwym żołądku oraz dla starszych osobników bez pełnego uzębienia, które w związku z tym posiadają problem z żuciem długich traw.

Jak podawać siano w granulkach?

Ze względu na formę, preparat ten jest bardzo wygodny w podawaniu. W przeciwieństwie do naturalnego siana, granulki z trawy można podawać zwierzętom hodowlanym przez cały rok. Warto je wdrożyć do ich diety w okresie jesienno – zimowy, kiedy to dostęp do naturalnych traw jest ograniczony. W zależności od rodzaju preparat ten można podawać na sucho lub na mokro.

Jeśli granulki zostaną namoczone w wodzie, to wówczas zmniejsza się ryzyko zakrztuszenia się zwierzęcia. Wchłaniają one dużą ilość tej cieczy i mocno pęcznieją. Są słodkie oraz mają ziołowy smak, co sprawia, że są bardzo chętnie zjadane przez konie z brakiem apetytu.W połączeniu z paszą objętościową zalecana dawka wynosi od 100 do 400 g na 100 kg masy konia, a przy całkowitym zastąpieniu od 1,2 do 1, 5 kg na 100 kg masy tego zwierzęcia.

Trawa w granulkach jest bardzo dobrą propozycją dla każdego hodowcy koni, który szuka wartościowego włókna w ekonomicznej oraz łatwo – dostępnej formie.

Author: deweloper-orida.pl

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *